IDEA

Fundacja „Aby chciało się chcieć”

Nasze działania wypływają z potrzeby podejmowania aktywności odmiennych od codziennych obowiązków związanych z pracą i rodziną. Czujemy dzięki temu dużą satysfakcję i pełnię życia.
Organizujemy wydarzenia zgodnie z własnymi zainteresowaniami, ale również z myślą o społeczności, w której żyjemy. Zastanawiamy się, jak zaangażować otoczenie. Plan minimum przewiduje włączenie mieszkańców w odbiór proponowanych przedsięwzięć, czyli zaproszenie ich do oglądania, kibicowania. Podejmujemy również inicjatywy, które zmierzają do włączenia we współpracę już na etapie przygotowań, a potem realizacji naszych działań. Zaangażowanie środowiska lokalnego udaje się dzięki dwóm powodom:
1. Staramy się czynić nasze działania maksymalnie interdyscyplinarnymi. Jeśli organizujemy zawody kajakowe to w ich program włączamy zabawy dla dzieci, pokaz pierwszej pomocy, turniej siatkówki plażowej, wystawę fotografii, koncert, potańcówkę itp. Wśród uczestników wydarzenia pojawiają się więc nie tylko miłośnicy sportów wodnych.
2. Staramy się, aby nasze przedsięwzięcia dotyczyły bezpośrednio społeczności lokalnej. Jeśli robimy film o tradycjach i obrzędach naszego regionu to do opowieści o nich zapraszamy starszych mieszkańców, a ponadto organizujemy inscenizacje z udziałem aktorów-amatorów, wywodzących się z bliskiego otoczenia. Podczas pokazów wśród publiczności znajduje się w związku z tym wiele osób zaangażowanych w realizację filmu, którzy zapraszają z kolei swoich bliskich.
Nasza organizacja  realizuje projekty filmowe wskrzeszające przeszłość i ludowe obrzędy kaszubskie: filmy dokumentalne “Ze śmiercią na Ty”, “Na psa urok”, jak również wnikliwie śledzi poczynania mieszkańców Kaszub, których siłą napędową do działania jest pasja: cykl filmów dokumentalnych Żywioły I i II. Przyczyniamy się również do organizacji imprez m.in. sportowych: Ogólnopolski Spływ Kajakowy “Hydroaktywni”, jak również kulturalnych: Festiwal Sztuk “Korzenie” w Chmielnie. Odkrywamy magię w ludziach i podróżujemy z kamerą do przeszłości utrwalając to, co odchodzi w zapomnienie.